Terminy Spotkań
Spotykamy siÄ™ o 19:00 w Parish center w Bognor Regis
Daty: ​
10 listopad,
24 listopad,
8 grudnia,
12. stycznia,
1 marca,
15 marca,
19 kwietnia,
3 maja
Jeśli chcesz przygotować się i przyjąć Sakrament Bierzmowania w naszej parafii.
Kurs przygotowujący do przyjęcia sakramentu 2023/2024
Sakramenty bierzmowania, chrztu i Eucharystii nazywane są sakramentami inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. W nazwie tej chodzi o podkreślenie, że za ich pośrednictwem dokonuje się niepowtarzalne
i jedyne w swoim rodzaju przejście człowieka do nowego i definitywnego życia z Bogiem.
Sakrament bierzmowania sprawia, że chrzeÅ›cijanin peÅ‚niej uczestniczy w zbawczym posÅ‚annictwie Jezusa Chrystusa dziÄ™ki otrzymanej szczególnej Å‚asce Ducha ÅšwiÄ™tego. DostÄ™puje też peÅ‚niejszego niż to miaÅ‚o miejsc w sakramencie chrztu udziaÅ‚u w kapÅ‚aÅ„skiej, prorockiej i królewskiej misji Jezusa Chrystusa. Zostaje też powoÅ‚any do skÅ‚adania Å›wiadectwa wiary w Jezusa Chrystusa oraz do podejmowania odpowiedzialnych zadaÅ„ KoÅ›ciele i Å›wiecie. Dary, a wraz z nimi i zadania otrzymane w sakramencie bierzmowania chrzeÅ›cijanin otrzymuje nie tylko dla wÅ‚asnego dobra, ale też dla dobra innych po to, by inni ludzie w nich mogli doÅ›wiadczać miÅ‚oÅ›ci samego Boga, który jest źródÅ‚em wszelkiego dobra.
PrzyjmujÄ…cy sakrament bierzmowania chrzeÅ›cijanin musi być też Å›wiadomy i tego, że ukazujÄ…ce powoÅ‚anie chrzeÅ›cijanina sÅ‚owa Jezusa skierowane do uczniów: "Wy jesteÅ›cie Å›wiatÅ‚em Å›wiata. Nie może siÄ™ ukryć miasto poÅ‚ożone na górze. Nie zapala siÄ™ też Å›wiatÅ‚a i nie stawia pod korcem, ale na Å›wieczniku, aby Å›wieciÅ‚o wszystkim, którzy sÄ… w domu. Tak niech Å›wieci wasze Å›wiatÅ‚o przed ludźmi (Mt 5, 14-16) nie bÄ™dÄ… dla wszystkich oczywiste, a u wielu bÄ™dÄ… wywoÅ‚ać sprzeciw.
TrochÄ™ teologii
W sakramencie Chrztu otrzymujemy nowe życie. Å»ycie to zostaje umocnione przez sakrament Bierzmowania, w którym Duch ÅšwiÄ™ty zstÄ™puje na nas, podobnie jak kiedyÅ› zstÄ…piÅ‚ na ApostoÅ‚ów, i doprowadza do dojrzaÅ‚oÅ›ci cnoty i dary udzielone nam w sakramencie Chrztu Å›w. W ten sposób Duch ÅšwiÄ™ty uzdalnia nas do tego, abyÅ›my przez dobre życie skÅ‚adali Å›wiadectwo Ewangelii. Ponieważ Bierzmowanie ma umocnić Å‚askÄ™ uÅ›wiÄ™cajÄ…cÄ…, dlatego godnie może przyjąć ten sakrament tylko czÅ‚owiek majÄ…cy w duszy Å‚askÄ™ uÅ›wiÄ™cajÄ…cÄ…, to jest wolny od grzechu Å›miertelnego.
Znak sakramentalny
Znak sakramentalny Bierzmowania stanowi wÅ‚ożenie rÄ™ki, namaszczenie Krzyżmem Å›wiÄ™tym i sÅ‚owa: « (N.) Accipe Signaculum doni Spiritus Sancti – (ImiÄ™) Przyjmij znamiÄ™ daru Ducha ÅšwiÄ™tego!». WÅ‚ożenie rÄ™ki jest znakiem udzielenia Ducha ÅšwiÄ™tego dla speÅ‚nienia pewnego posÅ‚annictwa w KoÅ›ciele. Namaszczenie oliwÄ… przed walkÄ… wzmacniaÅ‚o ciaÅ‚o zapaÅ›ników. Dlatego jest ono symbolem umocnienia siÅ‚ duszy do walki z nieprzyjaciele zbawienia.
ZnamiÄ™ rycerza Chrystusowego
Biskup czyni na czole bierzmowanego znak krzyża. Jest to obraz znamienia, które Chrystus wyciska w duszy. ZnamiÄ™ Bierzmowania umacnia czÅ‚owieka do mężnego wyznawania wiary sÅ‚owem i czynem. ZnamiÄ™ Bierzmowania jest niezniszczalne. Dlatego nie trzeba i nie wolno przyjmować powtórnie tego sakramentu.
Szafarz Bierzmowania
W KoÅ›ciele Zachodnim zwyczajnym szafarzem sakramentu Bierzmowania jest biskup. Biskup może jednak upoważnić, dla ważnej przyczyny, do szafowania tego sakramentu również kapÅ‚ana. Wszyscy proboszczowie, a nawet wszyscy prezbiterzy, mogÄ… bierzmować dzieci i dorosÅ‚ych, którzy znaleźli siÄ™ w niebezpieczeÅ„stwie Å›mierci, a nie przyjÄ™li jeszcze tego sakramentu.
Åšwiadek Bierzmowania
PrzystÄ™pujÄ…cym do Bierzmowania towarzyszy Å›wiadek, który powinien mieć te same przymioty co rodzice chrzestni, a ponadto sam winien już być bierzmowany. MiÄ™dzy bierzmowanym i Å›wiadkiem powstaje pokrewieÅ„stwo duchowe, które zobowiÄ…zuje Å›wiadka Bierzmowania do czuwania nad katolickim wychowaniem bierzmowanego. Åšwiadek nie powinien przedstawiać do Bierzmowania wiÄ™cej niż dwóch kandydatów.