top of page

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA 

 

Kochani parafianie i goście!
Jestem do Waszej dyspozycji w tygodniu w następującym porządku:

​

Åšroda:  17:00 - 18:00

Czwartek: 17:00 - 18:00
PiÄ…tek:  17:00 - 18:00

Sobota:  17:30 - 18:00

Niedziela: 8.30 - 9.00, 11:30 - 12:00, 15:30 - 16:00

​

Pierwszy piÄ…tek miesiÄ…ca: 17:00 - 19:00

Pierwsza sobota miesiÄ…ca 17:00 - 18:00

​

TrochÄ™ teologii

Chrzest odradza nas i wyzwala z mocy szatana, zanurza w Å›mierć Chrystusa, obmywa nas w Jego Krwi, tak że umarli grzechowi zmartwychwstaniemy do nowego życia. Lecz wypÄ™dzony szatan powraca do ataku wraz z siedmioma innymi, mocniejszymi; chce znów odzyskać swojÄ… dawnÄ… siedzibÄ™. I zdarza siÄ™, że atak siÄ™ udaje, a nowy stan duszy jest gorszy od poprzedniego. Pozostaje jednak ze Chrztu owo znamiÄ™ pierwszej miÅ‚oÅ›ci i źródÅ‚o, gotowe wytrysnąć, gdy tylko usunie siÄ™ zaporÄ™.

Powrót do Ojca

Ratunkiem naszym po Chrzcie jest sakrament Pokuty. DziÄ™ki pokucie powracamy do Ojca, który czeka na swego syna marnotrawnego. Powracamy do Chrystusa, lekarza naszych dusz. Nie przyszedÅ‚ On dla zdrowych, ale dla chorych. PrzyszedÅ‚, aby odszukać i zbawić, co byÅ‚o zgubione, podobny do Pasterza przynoszÄ…cego z miÅ‚oÅ›ciÄ… na swych barkach zgubionÄ… owieczkÄ™. A w niebie wiÄ™cej jest radoÅ›ci wÅ›ród AnioÅ‚ów Bożych z jednego grzesznika, który czyni pokutÄ™, niż z dziewięćdziesiÄ™ciu dziewiÄ™ciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebujÄ… pokuty.

Przebaczenie

W sakramencie Pokuty Chrystus przywraca chrzeÅ›cijanom nadprzyrodzone życie, które utracili przez grzech Å›miertelny i odpuszcza karÄ™ wiecznÄ…. Tym, którzy ustrzegli siÄ™ grzechu Å›miertelnego, Bóg odpuszcza grzechy powszednie i umacnia ich w cnotach. Wszyscy otrzymujÄ… pomoc Bożą do poprawy. Dobrze jest przystÄ™pować do sakramentu Pokuty w regularnych odstÄ™pach czasu.

Znak sakramentalny

Sakrament Pokuty jest ustanowiony na wzór sÄ…du. SÄ™dziÄ… jest spowiednik, oskarżycielem, oskarżonym i Å›wiadkiem jest grzesznik. Znak sakramentalny stanowi wyznanie grzechów i sÅ‚owa rozgrzeszenia. Jeżeli penitent nie żaÅ‚uje za grzechy albo nie chce siÄ™ z nich poprawić, albo też nie wyznaje wszystkich grzechów Å›miertelnych, sakrament jest nieważny, a czÅ‚owiek nadużywajÄ…cy go w ten sposób, ciężko grzeszy.

Szafarz Sakramentu Pokuty

Szafarzem sakramentu Pokuty jest kapÅ‚an, który prócz Å›wiÄ™ceÅ„ otrzymaÅ‚ od biskupa wÅ‚adzÄ™ spowiadania. WÅ‚adza ta jest zwykle ograniczona do terenu diecezji. Poza jej granicami kapÅ‚an potrzebuje nowego upoważnienia. Rozgrzeszenie niektórych grzechów i zwolnienie od kar koÅ›cielnych zastrzeżone jest biskupowi lub Ojcu Å›wiÄ™temu.

Odpusty

Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy już odpuszczone co do winy. Przez odpust darowuje KoÅ›cióÅ‚ tÄ™ karÄ™ w taki sposób, że żywym przez zwolnienie, a umarÅ‚ym przez wstawiennictwo przydziela nieskoÅ„czone zadośćuczynienia Jezusa Chrystusa i nieprzebrane zadośćuczynienia NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny oraz Å›wiÄ™tych, stanowiÄ…ce skarb duchowy KoÅ›cioÅ‚a.
Odpusty są dwojakie: zupełne, czyli odpuszczenie całej kary doczesnej za grzechy, i cząstkowe, czyli odpuszczenie tylko części doczesnej kary za grzechy.
JakÄ… część kary doczesnej odpuszcza, KoÅ›cióÅ‚ okreÅ›la wedÅ‚ug miary publicznych pokut, które stosowano w pierwszych wiekach chrzeÅ›cijaÅ„stwa. Odpust 3 lat oznacza, że temu, kto go zyskuje, odpuszcza siÄ™ tyle z zasÅ‚użonej kary doczesnej, ile byÅ‚by odpokutowaÅ‚ peÅ‚niÄ…c przez trzy lata surowÄ… pokutÄ™ wedÅ‚ug dawnego zwyczaju KoÅ›cioÅ‚a.
Aby ktoÅ› mógÅ‚ zyskać dla siebie odpusty, trzeba: aby byÅ‚ ochrzczony i nieekskomunikowany; miaÅ‚ przynajmniej ogólnÄ… intencjÄ™ ich dostÄ…pienia; należycie wypeÅ‚niÅ‚ przypisane warunki; byÅ‚ w stanie Å‚aski, przynajmniej na koÅ„cu przepisanych warunków i nie byÅ‚ przywiÄ…zany do żadnego grzechu powszedniego, gdy idzie o uzyskanie odpustu zupeÅ‚nego.
Zwykłe warunki odpustu zupełnego obejmują przystąpienie do spowiedzi i Komunii św., nawiedzenie kościoła i modlitwę w intencji Ojca św.
Kto nie może zyskać danego odpustu zupeÅ‚nego, może go jednak dostÄ…pić czÄ…stkowo zależnie od warunków, które posiada.
W szczególnoÅ›ci co do odpustów zupeÅ‚nych należy odróżnić te, których można dostÄ…pić tylko raz na dzieÅ„ lub raz w miesiÄ…cu, i te, których można dostÄ…pić, ilekroć speÅ‚niamy odpowiednie warunki (toties quoties).
Spowiedź wymaganÄ… dla niektórych odpustów można odbyć kila dni przed lub po wykonaniu praktyk przypisanych do danego odpustu (oczywiÅ›cie w granicach rozsÄ…dku; tzn. takÄ… granicÄ… może być tydzieÅ„). KomuniÄ™ zaÅ› można przyjąć bezpoÅ›rednio przed lub w czasie najbliższym po wykonaniu tych praktyk. Ponadto osoby, które zwykle spowiadajÄ… siÄ™ dwa razy na miesiÄ…c i co dzieÅ„ lub prawie co dzieÅ„ przystÄ™pujÄ… do Komunii Å›w., nie sÄ… obowiÄ…zane dodatkowo siÄ™ spowiadać (o ile nie zgrzeszyÅ‚y), by uzyskać odpusty.

bottom of page