top of page

TrochÄ™ teologii

 

 

Jedyny pośrednik Boga i ludzi

Jedynym i wiecznym kapłanem Nowego Testamentu jest Chrystus. W tajemnicy Wcielenia został On naznaczony na pośrednika między Bogiem i ludźmi. Jako arcykapłan Nowego Testamentu złożył doskonałą ofiarę, odpuszczał grzechy i uzdrawiał chorych.

Jak Mnie posłał Ojciec, Ja was posyłam

Chrystus jest nadal obecny w każdej czynnoÅ›ci liturgicznej KoÅ›cioÅ‚a, lecz dziaÅ‚a przez swoich zastÄ™pców, kapÅ‚anów – ludzi, którym przez sakrament KapÅ‚aÅ„stwa udziela wÅ‚adzy skÅ‚adania NajÅ›wiÄ™tszej Ofiary i sprawowania sakramentów Å›wiÄ™tych.
Charakter kapÅ‚aÅ„ski upodabniajÄ…cy w szczególny sposób czÅ‚owieka do Chrystusa jako poÅ›rednika zarysowuje siÄ™ w duszy stopniowo przez Å›wiÄ™cenia diakonatu i prezbiteratu, a peÅ‚niÄ™ osiÄ…ga w biskupstwie. Wszystkie te stopnie stanowiÄ… sakrament KapÅ‚aÅ„stwa i wyciskajÄ… na duszy niezniszczalne znamiÄ™. KapÅ‚an na zawsze zachowuje wÅ‚adzÄ™, którÄ… otrzymaÅ‚ przez Å›wiÄ™cenia, bez wzglÄ™du na osobistÄ… wartość.

Weźmijcie Ducha Świętego

Sakramentu Kapłaństwa udziela tylko biskup przez włożenie rąk i modlitwę w formie prefacji.
WÅ‚ożenie rÄ…k jest znakiem udzielenia Ducha ÅšwiÄ™tego do speÅ‚niania posÅ‚annictwa w KoÅ›ciele. SÅ‚owa okreÅ›lajÄ… przy każdym Å›wiÄ™ceniu, dla jakich zadaÅ„ Duch ÅšwiÄ™ty jest udzielany. Diakon otrzymuje Go do posÅ‚ugiwania, kapÅ‚an do gorliwej wspóÅ‚pracy z biskupem, biskup do samodzielnego sprawowania peÅ‚ni kapÅ‚aÅ„stwa.

Powołani przez Boga

Pan Jezus wybraÅ‚ swoich ApostoÅ‚ów spoÅ›ród ludzi rozmaitego wieku, stanu i zawodu. Podobnie teraz wybiera i powoÅ‚uje ludzi w różnym wieku, budzÄ…c w ich duszach wewnÄ™trzny pociÄ…g do sÅ‚użby Bożej i obdarza odpowiednimi cnotami i zdolnoÅ›ciami. Usposobienie i uzdolnienie kandydata bada biskup i on ostatecznie powoÅ‚uje go do kapÅ‚aÅ„stwa Wszyscy wierni powinni czÄ™sto modlić siÄ™ o dobre i liczne powoÅ‚ania do stanu kapÅ‚aÅ„skiego oraz wspierać duchowo i materialnie seminaria, które przygotowujÄ… przyszÅ‚ych kapÅ‚anów.

Diakonat

Diakon posÅ‚uguje celebransowi przy wszystkich obrzÄ™dach; kieruje modlitwÄ… wiernych; za zezwoleniem biskupa lub proboszcza może udzielać uroczystego Chrztu, rozdawać KomuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ… (której jest szafarzem zwyczajnym), gÅ‚osić sÅ‚owo Boże, odprawiać pogrzeby. Diakon nosi jako oznakÄ™ Å›wiÄ™tego urzÄ™du stuÅ‚Ä™ przewieszonÄ… od lewego ramienia do prawego boku, a w czasie uroczystych obrzÄ™dów także dalmatykÄ™.

Prezbiterat

Od czasów apostolskich wspóÅ‚pracownikami biskupów sÄ… kapÅ‚ani, nazywani także po grecku «prezbiterami», czyli starszymi. KapÅ‚ani skÅ‚adajÄ… NajÅ›wiÄ™tszÄ… OfiarÄ™, udzielajÄ… sakramentów, bÅ‚ogosÅ‚awiÄ… i nauczajÄ….

Biskupstwo

Chrystus przekazaÅ‚ peÅ‚niÄ™ wÅ‚adzy kapÅ‚aÅ„skiej ApostoÅ‚om, których nastÄ™pcami sÄ… biskupi. UdzielajÄ… oni wszystkich sakramentów, nauczajÄ… i rzÄ…dzÄ… powierzonymi im częściami KoÅ›cioÅ‚a Chrystusowego. ÅšwiÄ™cenie biskupa nazywa siÄ™ «konsekracjÄ…» lub «sakrÄ… biskupiÄ…». UdzielajÄ… jej trzej biskupi: celebrujÄ…cy nazywa siÄ™ konsekratorem, a dwaj inni wspóÅ‚konsekratorami.

bottom of page