Projekt bez nazwy-2.png

Informacje dla rodziców pragnÄ…cych przygotować dziecko do I Komunii ÅšwiÄ™tej

Do I Komunii ÅšwiÄ™tej przygotowujemy dzieci z rodzin, które sÄ… zapisane do parafii i uczÄ™szczajÄ… na MszÄ™ Å›wiÄ™tÄ… niedzielnÄ… przynajmniej rok przed rozpoczÄ™ciem przygotowania. Prosimy by rodzice zatroszczyli siÄ™ by dziecko znaÅ‚o caÅ‚y pacierz (Znak krzyża, Ojcze nasz, ZdrowaÅ› Maryjo, SkÅ‚ad apostolski, WierzÄ™ w Boga Ojca wszechmogÄ…cego, 10 przykazaÅ„ Bożych, Przykazanie miÅ‚oÅ›ci Boga i bliźniego, Aniele Boży, ChwaÅ‚a Ojcu i Synowi i Duchowi ÅšwiÄ™temu). Ta postawa jest wyrazem modlitwy w rodzinie.​

​

Przygotowanie do Pierwszej Spowiedzi ÅšwiÄ™tej i Pierwszej Komunii ÅšwiÄ™tej powinno odbywać siÄ™ we Wspólnocie Parafii, z którÄ… od lat zwiÄ…zana jest Wasza rodzina. ZwiÄ…zanie to nie może być iluzjÄ…, rzeczywistoÅ›ciÄ… fikcyjnie istniejÄ…cÄ… tylko na „papierze” ale zwiÄ…zanie to oznacza WaszÄ… obecność w życiu Parafii wyrażanÄ… w Waszej modlitwie podczas niedzielnych zgromadzeÅ„ liturgicznych oraz w Waszej odpowiedzialnoÅ›ci za rozwój Parafii (udziaÅ‚ w różnych wydarzeniach i rekolekcjach np. wielkopostnych, dzielenie siÄ™ swoim czasem w formie wolontariatu itp.). OkazjÄ… do budowania Wspólnoty Parafii jest możliwość osobistego poznania Was podczas kolÄ™d (Odwiedzin Duszpasterskich).

Dla mnie - duszpasterza jest to wyraz utożsamienia się z Parafią i jest prostym świadectwem bycia jej częścią.
W wyjÄ…tkowych sytuacjach, z powodu zaniedbania praktykowania wiary w rodzinie i braku przynależnoÅ›ci do jakiejkolwiek Parafii, zakÅ‚adamy wydÅ‚użenie przygotowania. W Pierwszym roku zalecamy wejÅ›cie i poznanie Wspólnoty Parafii poprzez uczestniczenie w niedzielnych Eucharystiach a w nastÄ™pnym dodatkowo katechezy przygotowawcze. Takie decyzje sÄ… podyktowane rzeczywistÄ… troskÄ… o WaszÄ… wiarÄ™.

Dlatego że przygotowanie do Pierwszej Spowiedzi ÅšwiÄ™tej i Pierwszej Komunii ÅšwiÄ™tej powinno odbywać siÄ™ we wÅ‚asnej Wspólnocie Parafii, jako jeden z etapów życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego, zasadniczo nie widzimy podstaw do przygotowania Dzieci z innych Parafii. Od tej reguÅ‚y sÄ… wyjÄ…tki, które podlegajÄ… indywidualnemu rozeznaniu w rozmowie z Duszpasterzem. I Komunia ÅšwiÄ™ta powinna być przyjmowana w koÅ›ciele, do którego dziecko bÄ™dzie uczÄ™szczaÅ‚o nastÄ™pnych miesiÄ…cach i latach.

​